Reformovaná Kresťanská Cirkev

Zbor Košice - Barca

Všetko môžem v Kristu, ktorý ma posilňuje.


Fil 4, 13

Bohoslužby


Nedeľa ráno - 9:00


Nedeľa popoludní - 14:00


Ste srdečne vítaní!

Aktuálne


Kázne boli odobraté, nie je možné ich viac počúvať online.


Bol pridaný nový článok. Môžete si ho prečítať tu.

Myšlienky

Rok nemá toľko hodín, ako môžeme mať myšlienok v jednej hodine. Objavujú sa vo veľkom množstve ako včelí roj. Tak zle sa počítajú ako suché listy v jeseni a jedna po druhej sa nadväzujú ako ohnivka v reťazi. Akí nespokojní sme my ľudia! Naše myšlienky sa vznášajú ako komáre v letnom večeri. Putujú rýchlo ako kolieska hodín. Naše myšlienky sú niečím veľmi dôležitým. Veľa ľahkých zrniek piesku vytvára veľké hromady a veľa ľahkovážnych myšlienok vytvára ťažké bremeno hriechov. Dbaj teda dobre na svoje myšlienky, lebo keď ich máš za nepriateľa, bude ich čoskoro príliš veľa a budú ťa ťahať do priepasti záhuby. Nebeské myšlienky sú ako spev vtákov na jar: napĺňajú naše duše krásnymi melódiami. Ale zlé myšlienky pichajú ako had.

Jedno príslovie hovorí: „Myšlienky sú bez cla.“ Ale raz niekto povedal: „Sú síce bez cla, ale nie bez pekla“ a to celkom súhlasí s Bibliou. Človek nemôže byť ťahaný pred pozemský súd kvôli myšlienkam, ale ver mi, pred posledným súdom budeš sa musieť za ne zodpovedať. Zlé myšlienky sú výbušninou a diablove pokušenia sú iskrou, ktorá zapáli. Sú hniezdom, v ktorom všetci zlí vtáci kladú svoje vajcia. Tak isto, ako oheň nie len drevo spáli, ale aj prúty, tak je isté, že Boh nie len hriešne činy bude trestať ale aj hriešne myšlienky. Len never tomu, že tvoje myšlienky sú Bohu neznáme. Pre jeho oko má najtajnejšia izba tvojej duše okno, ktoré žiadna okenica nezakryje. Ako včely pozorujeme cez okno úľa, tak pozoruje oko Pánovo pohnútky – impulzy v našej duši. Boh vidí vnútro človeka tak dobre ako vonkajšok, pred nebom neexistujú žiadne tajnosti. Čo sa udeje vo vnútri srdca je všetko-vidiacemu oku tak otvorené, ako prípady na uliciach mesta.

Povieš snáď: „Nemôžem za to, že mám zlé myšlienky.“ To je celkom možné, ale ide o to, či sú ti protivné alebo nie. Nemôžeš prekaziť zlodejovi, aby cez okno k tebe pozeral, ale keď mu otvoríš dvere a ho vpustíš, presne si taký zlý ako on. Nemôžeš prekaziť, aby vtáci lietali nad tvojou hlavou, ale nemusíš dovoliť, aby stavali hniezda v tvojich vlasoch. Zvrhlé myšlienky klopú na dvere, ale nemusíme im otvoriť. Hriešne myšlienky môžu prísť, ale nemusíme ich nechať vládnuť. Kto zlo vo svojich ústach obracia sem a tam, robí to, pretože mu to chutí a kto zlé myšlienky v sebe spracováva, ten ma pri tom radosť a skoro bude pokračovať v zlých činoch. Keď človek maľuje diabla na stenu, potom príde a keď ty v myšlienkach vykresľuješ hriechy, skoro sa stane z toho hriešny čin. Šíp letí cez vzduch a nevidí sa žiadna stopa, ale ako slimák necháva svoj sliz, tak zanechávajú nečisté myšlienky svoje stopy. Kde sa deje čulé zaobchádzanie s nečistými myšlienkami, tu zostáva veľa bahna a špiny. Jedna špinavá myšlienka, ktorej sa oddáš( venuješ sa jej) má kľúč k tvojmu vnútru a prichádza do vnútra stále ľahšie, či chceš alebo nechceš a možno potom nepríde ani sama, lež prinesie so sebou 7 duchov, ktorí sú horší ako bola ona. Kto môže povedať, kam to nakoniec vedie? Staráš sa a hojdáš dieťatko hriechu na lone svojich myšlienok a skôr než zbadáš, vyrástli na jedného obra.

Keď si múdry, budeš mať na myšlienky svojho srdca bdejúce oko. Dobré myšlienky sú nebeskí hostia, ktorých priateľsky prijímame, dobre sa hostia a hneď naliehavo musia byť pozvaní naspäť. Nemôžeš z nich veľa pestovať, lebo robia pôdu stále úrodnejšou. Sväté myšlienky musíme chrániť, ako kvočka svoje kuriatka zbiera pod krídla. Zo svätých myšlienok odpovedajú tiež sväté slová a činy, ktoré sú poznávacím znakom obnoveného srdca. Kto by nemal rád také myšlienky? Keď nechceš, aby pleva prišla do tvojej brázdy, tak ju naplň zrnami. Keď bezcenné myšlienky chceš držať vonku, potom naplň svoje myslenie pekným a šľachetným , čo ti dá materiál k dobrým myšlienkam.

Takýto materiál môžeš všade bohato nájsť, staraj sa preto, aby ti nikdy nechýbal.

Autor: C.H. Spurgeon


uložiť | späť